Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Χωρίς απώλειες και πετυχαίνοντας συνολικά 16 γκολ προχώρησαν οι τρεις διεκδικητές του τίτλου στην Primera . Barcelona, Atletico και Real παρά τις απουσίες βασικών παικτών δεν έδειξαν να επηρεάστηκαν από τη διακοπή των αγωνιστικών υποχρεώσεων λόγω Mundial  και  συνέχισαν τις νικηφόρες πορείες τους.
Στο CampNou μπροστά σε  71.518 θεατές η Barcelona παρατάχθηκε χωρίς 5 βασικά στελέχη
( Valdez,Alves,Xavi,Messi και Alba) γεγονός που ανάγκασε τον Martino να επιστρατεύσει τον 17χρονο  Adama και τον Dongou από τη Barcelona B για να συμπληρώσει την αποστολή. Παρόλα αυτά οι απουσίες δεν επηρέασαν τους  Καταλανούς  και παρά το δυναμικό αμυντικό παιχνίδι των παικτών της Granada , με δυο πέναλτι που μετέτρεψαν σε γκολ οι Iniesta και Cesk απλοποίησαν τα πράγματα. Να σημειώσουμε εδώ ότι το γκολ του Cesk ήταν το Νο 2500 που έχουν πετύχει οι Blaugrana στο γήπεδο τους στην ιστορία της Primera. Το ίδιο διάστημα έχουν δεχθεί αντίστοιχα 772. Στην επανάληψη η Barcelona διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και τις φυσικές δυνάμεις των παικτών ενόψει του αγώνα με τον Ajax στο Amsterdam, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Alexis στο 71’ και τον Pedro στο 90’ να διευρύνουν το τελικό σκορ στο 4-0. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και το ντεμπούτο στο 81’ λεπτό του 17χρονου Adama Traore στη θέση του Neymar.

Στο Vicente Calderon η Atletico Madrid φιλοξένησε,  τρόπος του λέγειν, τη Getafe την οποία και συνέτριψε με το ευρύ 7-0. Οι γηπεδούχοι , αν και ξεκίνησαν με τον σκόρερ τους Diego Costa στον πάγκο, προηγήθηκαν στο 26’ με τον Raul Garcia και διπλασίασαν το προβάδισμα τους στο 37’ με αυτογκόλ του Lopo Garcia. Η αποβολή του Valera στο 42’ έγειρε τελείως την πλάστιγγα και το γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο κατηφόρισε επικίνδυνα. Ακολούθησαν τα γκολ των David Villa 49’, 78’, Raul Garcia  52’, Diego Costa 69’ και Adrian στο 92’.  Ο Costa μπήκε στο παιχνίδι στο 62’ και μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να κλέψει την παράσταση σημειώνοντας ένα πανέμορφο όσο και εντυπωσιακό γκολ με ανάποδο ψαλίδι πάνω στην κίνηση. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των ροχιμπλάνκος τα τελευταία 25 χρόνια.

Μαδριλένικο  πάρτι και στην Almeria με τη Real Madrid να επικρατεί των γηπεδούχων με το ευρύ
0-5. Ο Cristiano Ronaldo μόλις στο 3’ λεπτό άνοιξε το σκορ αλλά στο 53’ πάγωσε τους φίλους της βασίλισσας που τον είδαν να αποχωρεί τραυματίας αλλά χωρίς βοήθεια που κάπως μετρίασε τους φόβους τους για σοβαρό τραυματισμό. Η αποχώρηση όμως του CR7 ουδόλως επηρέασε τους συμπαίκτες του που απέδωσαν ένα εξαιρετικό τελευταίο ημίωρο και σημείωσαν άλλα 4 γκολ με τους Benzema 61’, Bale 72’, Isco 75’ και Morata 81’. Πέντε γκολ από πέντε διαφορετικούς σκόρερ κάτι που είχε να συμβεί 15 χρόνια σε εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος της Real. Πριν από τον αγώνα οι παίκτες της Real φωτογραφήθηκαν με λευκά μπλουζάκια που έστελναν μήνυμα συμπαράστασης στο συμπαίκτη τους Sami Khedira που τραυματίστηκε σε αγώνα της Εθνικής Γερμανίας και θα απουσιάσει περίπου 6 μήνες.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της Real Sociedad επί της Celta  με 4-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο  Μεξικανός  Vela που σημείωσε και τα 4 γκολ των γηπεδούχων ανατρέποντας το προβάδισμα με 1-3 που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι με τα γκολ των Rafinha 23’,56’ και Alex Lopez 28’.Κομβικό σημείο του αγώνα η αποβολή του Fontas στο 65’ και όταν το σκορ ήταν στο 2-3.Με τη νίκη αυτή η Sociedad έπιασε στη 6η θέση τη Getafe. Εντυπωσιακές εκτός έδρας νίκες και για τις Villareal ,που είναι σταθερά στην 4η θέση, και Espanyol , που κάνει ευρωπαϊκά όνειρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία :

Valladolid-Osasuna 0-1, Barcelona – Granada 4-0, Real Sociedad- Celta 4-3,
 Almeria-Real Madrid 0-5, Atletico-Getafe 7-0, Levante-Villareal 0-3, Rayo-Espanyol 1-4,
Elche-Valencia 2-1, Sevilla-Betis 3-0, Malaga-Bilbao