Κυριακή 6 Απριλίου 2014

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 4-1 την Σαουθάμπτον και έτσι θα πάει στο "Άνφιλντ" την άλλη εβδομάδα έχοντας το πλεονέκτημα να παίζει και για ισοπαλία. "4άρα" και η ManUtd, ανάσα για Φούλαμ, επέστρεψε κορυφή η Τσέλσι .
Τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League διατήρησε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε με 4-1 την Σαουθάμπτον, έτσι την άλλη εβδομάδα θα παίξει στο "Άνφιλντ" κόντρα στην Λίβερπουλ με την ισοπαλία να μην είναι αρνητικό αποτέλεσμα για τους "πολίτες".
Μείωσαν την απόσταση στον έναν βαθμό, αλλά με ματς λιγότερο, ενώ αν η ομάδα του Ρότζερς επανέλθει την Κυριακή στο +4 θα είναι με δύο ματς περισσότερα από την Σίτι.
Από τα 11 βήματα μόλις στο 3ο λεπτό ο Γιαγιά Τουρέ άνοιξε το σκορ με το 18ο γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά απάντησε ο Ρίκι Λάμπερτ στο 37', επίσης με εκτέλεση πέναλτι.
Όταν συμπληρώθηκαν τα 45 λεπτά το σκορ ήταν ακόμη 1-1, αλλά όταν ολοκληρώθηκε το ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 3-1, καθώς σκόραρε ο Νασρί στο 45'+1 και ο Τζέκο στο 45'+4', ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Γιόβετιτς στο 81'.
Το πρώτο ημίχρονο είχε 5 λεπτά καθυστερήσεις λόγω του τραυματισμού του Τζέι Ροντρίγκεθ.
Ξανά κορυφή η Τσέλσι
Με γκολ των Μοχάμεντ Σαλάχ, Φρανκ Λάμπαρντ και Ουίλιαν η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Στόουκ στο Λονδίνο και επέστρεψε στις νίκες (μετά από δύο ήττες, μία στο πρωτάθλημα μία, στο CL), έτσι επέστρεψε και στην κορυφή, αλλά με ένα ματς περισσότερο από την Λίβερπουλ και δύο από την Μάντσεστερ Σίτι.

"4άρα" με Μάτα η ManUtd
Με δύο γκολ (το πρώτο με φαουλάρα) και μία ασίστ του Χουάν Μανουέλ Μάτα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 4-0 τη Νιούκαστλ μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και προσπέρασε την Τότεναμ.
Η Φούλαμ ανέβηκε στην 18η θέση, καθώς νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα μέσα στο "Βίλα Παρκ", αλλά παραμένει πολύ δύσκολο να σωθεί, καθώς η Γουέστ Μπρομ νίκησε τη Νόριτς και είναι αμφότερες στο +5.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 4-1 (3' πέν. Γιαγιά Τουρέ, 45'+1 Νασρί, 45'+4 Τζέκο, 81' Γιόβετιτς / 37' πέν. Λάμπερτ)
Κάρντιφ - Κρίσταλ Πάλας 0-3 (31' και 88' Πάντσεον, 71' Λέντλεϊ)
Άστον Βίλα - Φούλαμ 1-2 (70' Χολτ / 61' Ρίτσαρντσον, 86' Ρονταγιέγκα)
Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (39' και 50' Μάτα, 65' Χαβιέρ Ερνάντες, 93' Γιανουζάι)
Χαλ - Σουόνσι 1-0 (39' Τζορντ Μπόιντ)
Νόριτς - Γουέστ Μπρομ 0-1 (16' Αμαλφιτανό)
Τσέλσι - Στόουκ 3-0 (32' Σαλάχ, 61' Λάμπαρντ, 72' Ουίλιαν)