Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Η Τσέλσι νίκησε με 6-0 στο λονδρέζικο ντέρμπι την Άρσεναλ, έτσι το 1000ό ματς του Βενγκέρ στον πάγκο της ήταν εφιαλτικό. Απίστευτη γκάφα του διαιτητή που απέβαλε λάθος παίκτη! (videos).
 Το 1000ό ματς του Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο της Άρσεναλ ήταν εφιαλτικό, καθώς οι "κανονιέρηδες" ηττήθηκαν με 6-0 στο "Stamford Bridge" από την Τσέλσι, έτσι μειώθηκαν σημαντικά οι ελπίδες τους για τίτλο.
Η... επέτειος του Αλσατού τεχνικού ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, καθώς στο 7ο λεπτό η ομάδα του είχε δεχτεί δύο γκολ, στο 17' είχε δεχτεί τρία, έχοντας μείνει με δέκα παίκτες, ενώ στο ημίχρονο το κοντέρ είχε γράψει... 4!
Η γκάφα του διαιτητή
Το 3-0 έγινε με εκτέλεση πέναλτι του Εντέν Αζάρ, πέναλτι το οποίο έκανε ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, καθώς στο πλασέ του Αζάρ απέκρουσε την μπάλα με το χέρι σαν τερματοφύλακας, θυμίζοντας τον Ρομπέρτο Κάρλος κόντρα στον Ολυμπιακό.
Ο διαιτητής και οι βοηθοί κατάφεραν να δουν πως έγινε χέρι και υπάρχει πέναλτι, αλλά πάνω στην... αναμπουμπούλα μπέρδεψαν τον Τσάμπερλεϊν με τον Γκιμπς και αποβλήθηκε ο τελευταίος!
Μόλις στο 5ο λεπτό ο Σαμουέλ Ετο'ό με εξαιρετικό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ όμως τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Φερνάντο Τόρες στο 10'.
Στο 7' ο Αντρέ Σέρλε είχε κάνε το 2-0, το τρίτο γκολ ήρθε όπως προαναφέραμε από το πέναλτι του Αζάρ στο 17', ενώ στο 42' ο Οσκάρ έκανε το 4-0 με κοντινό πλασέ από ασίστ του Τόρες.
Ο Βραζιλιάνος μέσος σκόραρε ξανά στο 66' για το 5-0, φτάνοντας τα 8 γκολ στην Premier League, στην είχε να βρει δίχτυα από την πρωτοχρονιά.
Ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 71' ήταν αυτό που έκανε το 6-0, με τον Αιγύπτιο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Τσέλσι (αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από την Βασιλεία).

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Τσέλσι - Άρσεναλ 6-0 (5' Ετο'ό, 7' Σέρλε, 17' πέν. Αζάρ, 42' και 66' Οσκάρ, 71' Σαλάχ)
Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (94' Παπίς Σισέ)
Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 5-0 (26' πέν., 54' πέν. και 65' Γιαγιά Τουρέ, 84' Φερναντίνιο, 88' Ντεμιτσέλις)
Κάρντιφ - Λίβερπουλ 3-6 (9' και 88' Ματς, 25' Φρ. Κάμπελ / 16', 60' και 96' Λουίς Σουάρες, 41' και 54' Σκρτελ, 75' Στάριτζ)
Νόριτς - Σάντερλαντ 2-0 (20' Σνόντγκρας, 33' Τετέι)
Έβερτον - Σουόνσι 3-2 (20' πέν. Μπέινς, 53' Λουκακού, 58' Μπάρκλεϊ / 33' Μπονί, 90' Άσλεϊ Γουίλιαμς)
Χαλ - Γουέστ Μπρομ 2-0 (32' Ροζένιορ, 38' Λονγκ)
Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (8' και 33' Ρούνεϊ)