Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Επιστροφή στις νίκες για τη Barcelona που νίκησε ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 την μαχητική Villareal. Η Barca ταλαιπωρήθηκε στο πρώτο ημίχρονο κυρίως από τις δικές της επιλογές και πιο συγκεκριμένα του Tata Martino ο οποίος κατέβασε μια περίεργη σύνθεση με δυο αμυντικά χαφ, Song και Busquets, με σκοπό προφανώς να σταματήσει ψηλά τις φαρμακερές αντεπιθέσεις των Μεξικανών της Villareal. Η κίνηση αυτή ναι μεν μετέτρεψε τον Pinto σε θεατή του αγώνα αλλά προκάλεσε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας που στα πρώτα 45 λεπτά ήταν αργή και ακίνδυνη. Η λύση ήρθε τελικά από το απλωμένο χέρι του Mario εντός της περιοχής στο 30’ και την ποινή που αξιοποίησε ο Neymar για να γράψει το 1-0 που έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι όμως η Villareal ευτύχησε στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Pinto να ισοφαρίσει με δυνατή κεφαλιά του Αργεντινού Musacchio μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η αλλαγή των δεδομένων υποχρέωσε τον Martino να επαναφέρει την τάξη στην ενδεκάδα των Blaugrana με την είσοδο του Xavi στη θέση του Song. Η κυκλοφορία της μπάλας έγινε πιο γρήγορη και η μετατόπιση του Neymar προς το κέντρο της επίθεσης έδωσε χώρους στον Alba, που επέστρεψε από την πολύμηνη απουσία του,  να δημιουργεί συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις. Μόλις έξι λεπτά μετά η τάξη αποκαταστάθηκε και ο Neymar μετά από ασίστ του Alexis σημείωσε σε κενή εστία το 2-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ αφού οι φιλοξενούμενοι του Marcelino Garcia συνέχισαν το ίδιο παθητικό αμυντικό παιχνίδι και οι επιθετικοί της Barca δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τους ανοικτούς χώρους για να διευρύνουν το σκορ. Στα αξιοσημείωτα του χθεσινού αγώνα και η επιπόλαια κίτρινη κάρτα που δέχθηκε στο 85’ ο Neymar και η οποία τον αφήνει έξω από το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Getafe. Μικρό το κακό θα μπορούσε κάποιος να πει όχι όμως και οι λάτρεις των στατιστικών που λένε ότι από τότε που η Getafe βρέθηκε στην Primera στον 21ο αιώνα, όποτε οι Καταλανοί νικούν εκεί, κατακτούν τη Λίγκα και όταν δεν το κάνουν, ο τίτλος πάει στη Real!

Νωρίτερα στην Παμπλόνα η Real πήρε ένα σκληρό μάθημα από τη γηπεδούχο Osasuna και μάλλον θα πρέπει να είναι και ικανοποιημένη με το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος, που την αφήνει όμως πέντε βαθμούς πίσω από την κορυφή.. Η Real μπήκε δυνατά στο παιχνίδι αλλά η Osasuna ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 16’ με κεφαλιά του Oriol Riera. Από το σημείο εκείνο υπήρξε πλήρης αποδιοργάνωση της βασίλισσας με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση τα οποία εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι και σημείωσαν δεύτερο γκολ στο 34’ , πάλι με τον Oriol Riera, ένα Καταλανό γέννημα θρέμμα των ακαδημιών της Barca.  Το στοιχείο του εκνευρισμού μεταξύ των παικτών της Real ήταν έντονο με  αποτέλεσμα τις δυο κίτρινες μέσα σε 12’ λεπτά του Ramos που άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Ευτυχώς όμως για τη Real  μίλησε στο 45’ η κλάση του Isco που με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1 λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Εκεί που παρέμεινε το σύνολο των παικτών της Real τουλάχιστον για 30 λεπτά στο 2ο ημίχρονο που η Osasuna κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έχασε ευκαιρίες για αύξηση του σκορ. Ήταν η πολλοστή φορά φέτος που οι άσοι της απέναντι σε παίκτες που έπαιζαν με πάθος και αυταπάρνηση δεν είχαν απάντηση. Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά την αποβολή του Silva που επανέφερε την αριθμητική ισορροπία, μπόρεσαν να απειλήσουν και τελικά να φτάσουν στην ισοφάριση στο 80’ με κεφαλιά του Pepe, του κορυφαίου της Real σε αυτό το παιχνίδι. Φυσικά μόνο και μόνο το γεγονός ότι σε ένα παιχνίδι της Real κορυφαίος ήταν ο Pepe τα λέει όλα, αλλά αυτή είναι η αλήθεια αφού ο διεθνής Πορτογάλος ουσιαστικά κράτησε μόνος του όρθια τη Real κυρίως μετά την αποβολή του Ramos.Και επειδή ενός κακού μύρια έπονται η αποβολή του αρχηγού της σε συνδυασμό με την τρίτη κίτρινη του Pepe και τον τραυματισμό του Varane αφήνει τη Real χωρίς κεντρικούς αμυντικούς για το επόμενο δύσκολο παιχνίδι στο Mestalla απέναντι τη Valencia.