Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2015

Ευρωμπάσκετ 2015: Η Εθνική νίκησε τη Σλοβενία και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο
Η Εθνική ομάδα μπάσκετ νίκησε και τη Σλοβενία (83-72) και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα είχε και σε αυτό το ματς ένα εξαιρετικό α' μέρος, πήρε διαφορά 17 πόντων (48-31 στο 21'), αλλά το σύνδρομο της τρίτης περιόδου την «χτύπησε» και πάλι με αποτέλεσμα οι Σλοβένοι, όχι απλά να μειώσουν, αλλά και να φανούν για λίγο απειλητικοί.

Σε αυτή την περίοδο, η Εθνική δεν είχε λύση στο μαρκάρισμα του Μπλάζιτς (τέλειωσε το ματς με 27 πόντους), ενώ η Σλοβενία χαμηλώνοντας το σχήμα επέβαλε το ρυθμό της. Η ελληνική ομάδα μπλοκαρίστηκε στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στο καλάθι (62-60 στο 32'). Στο σημείο αυτό η Εθνική αφυπνίστηκε, με σερί 9-1 σε δύο λεπτά έφτασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (71-61 στο 34'), ενώ ο Ζήσης έδωσε τη χαριστική βολή με τρίποντο κάνοντας το σκορ 80-67 (37').

Η ουσία είναι ότι η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πέτυχε την τέταρτη νίκη της στον όμιλο του Ζάγκρεμπ και την Πέμπτη θα δώσει το τελευταίο παιχνίδι της Α' φάσης κόντρα στην Ολλανδία (22.00). Στη συνέχεια, θα ταξιδέψει στη Λίλλη, στη βόρεια Γαλλία, για τα νοκ-άουτ παιχνίδια.

Η ελληνική ομάδα είχε 27/39 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 14/22 βολές, 23-10 ρημπάουντ, 21 ασίστ, 14 λάθη, δύο κλεψίματα, τρία κοψίματα.

Η Σλοβενία τέλειωσε το ματς με 20/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/16 βολές, 14-9 ρημπάουντ, 13 ασίστ. 11 λάθη, 2 κλεψίματα

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-31, 62-53, 83-72

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 11 (5/7δ, 1/1β8ρ, 2ασ), Ζήσης 10 (3/4δ,1/2τρ), Σπανούλης 19 (4/6δ,3/4τρ, 2/5β, 6ασ,5λ), Καλάθης 12 (3/5δ, 6/6β,3ρ, 3ασ), Περπέρογλου 2, Σλούκας (3ασ.), Καϊμακόγλου, Κουφός 10 (5/7δ, 4ρ), Πρίντεζης 16 (5/6δ,1/2τρ,3/4β), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 3.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 2, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 1, Μπλάζιτς 27 (5/7δ,4/5τρ, 5/6β,5ρ, 2ασ), Νίκολιτς, Ντράγκιτς 22 (7/15δ, 2/5τρ, 2/5β),  Ζούπαν 5, Μπάλαζιτς 2, Ζάγκορατς, Όμιτς 4, Κλόμπουτσαρ 2, Σλόκαρ 7 (1).