Σάββατο 26 Απριλίου 2014

Σε κλίμα έντονης συγκινησιακής φόρτισης εξαιτίας του χαμού του Τίτο Βιλανόβα, ο φίλος του Πεπ Γκουαρδιόλα είδε την Μπάγερν Μονάχου να συντρίβει 5-2 τη Βέρντερ Βρέμης χάρη σε ξέσπασμα στο 2ο ημίχρονο.
Οι Βαυαροί προέρχονταν από την ήττα στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ για το Champions League κι έψαχναν μία επιτυχία για να βρουν πάτημα για ψυχολογική τόνωση ενόψει επαναληπτικού. Η θλίψη στον πάγκο ήταν εμφανής για τον Γκουαρδιόλα, ο οποίος δεν πανηγύρισε τα γκολ της ομάδας του. Αρχικά, μάλιστα, δεν πανηγύρισε καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα ίσια τους πρωταθλητές Γερμανίας και προηγήθηκαν δύο φορές με τους Τέοντορ Γκέμπρε Σελασιέ και Άαρον Χουντ. Το πρώτο γκολ του Φρανκ Ριμπερί μετά από ένα μήνα έφερε την προσωρινή ισοφάριση και το 1ο ημίχρονο έληξε με κατήφεια στο "στρατόπεδο" των γηπεδούχων.
Ο Κλαούντιο Πισάρο, σκόρερ 89 γκολ με τη φανέλα της Βέρντερ, αν και 35 χρονών βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Με γκολ στο 53' και στο 57' έφερε την ανατροπή και έφτασε τα 174 στην κατηγορία, πλησιάζοντας στα 3 τέρματα τους Ντίτερ Μίλερ και Κλάους Άλοφς που φιγουράρουν στην 7η θέση της κατάταξης όλων των εποχών. Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ και Άριεν Ρόμπεν έδωσαν διαστάσεις θριάμβου και στην εντός έδρας νίκη της Μπάγερν, μετά από το 7-0 του αγώνα στη Βρέμη.