Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016

Europa League:
Μία τεράστια νίκη πέτυχε μέσα στη Φλωρεντία ο ΠΑΟΚ, με την οποία έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους 32 του Europa League, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έχανε στο Άμστερνταμ από τον Άγιαξ με 0-2.

Ο ΠΑΟΚ έθεσε τις βάσεις για μία ιστορική νίκη μέσα στη Φλωρεντία επί της Φιορεντίνα, όμως τις… ξερίζωσε μόνος του, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 με τέρματα των Σακχόφ (5’) και Κάμπος (26’), δέχθηκε δύο γκολ από τους Μπερναντέσκι (33’) και Μπαμπακάρ (50’) και λίγο έλειψε να πετάξει στα σκουπίδια το… δώρο της Σλόβαν Λίμπερετς, που έκανε πάρτι κόντρα στην Κάραμπακ (3-0) και σε περίπτωση νίκης ο ΠΑΟΚ θα είχε ελπίδες πρόκρισης στους 32 της διοργάνωσης.
Αλλά τον τελευταίο λόγο είχε ο Ροντρίγκες, που με εκπληκτική ατομική ενέργεια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 3-2, και χάρη σε αυτό το γκολ ο ΠΑΟΚ μπορεί να ονειρεύεται πρόκριση, αρκεί στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Σλόβαν Λίμπερετς να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα πάρει η Κάραμπακ κόντρα στη Φιορεντίνα.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός στάθηκε καλά στο Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ, έστω και χωρίς να έχει βαθμολογικό κίνητρο (αφού ουσιαστικά είχε ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης), όμως προδόθηκε από ένα λάθος του Στιλ, που έκανε κακή εκτίμηση σε εκτέλεση φάουλ του Σένε στο 39’, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0 για τους Ολλανδούς, ενώ ο Τέτε στο 50’, μετά από λάθος του Χουλτ, έγραψε το τελικό 2-0 για τον Αίαντα.