Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

Δυο "Ιταλοί" έκλεψαν την παράσταση αυτό το weekend για τους "Έλληνες της διασποράς". Ο Βασίλης Τοροσίδης πέτυχε ένα σημαντικότατο γκολ που χάρισε τη νίκη στη Roma με 3-2 επί της Udinese ενώ και ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε δίχτυα από το σημείο του πέναλτι χωρίς όμως αυτό να βοηθήσει την ομάδα του που πλέον είναι σε πολύ δύσκολη θέση. Στην Αγγλία ο Κωνσταντόπουλος βρέθηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην αρχική ενδεκάδα της Middlesborough ενώ συνεχίζεται ο παραγκωνισμός του Σαμαρά στη Celtic. Αναλυτικά :

ΑΓΓΛΙΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ (MIDDLESBROUGH) : Τρίτο σερί παιχνίδι κάτω από τα δοκάρια της Boro ο Κωνσταντόπουλος απέναντι στην Bournemouth. Κράτησε ανέπαφη την εστία του κι έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας  .
ΜΑΥΡΙΑΣ (SUNDERLAND): Εκτός αποστολής στον αγώνα με την Crystal Palace.
ΒΕΛΛΙΟΣ ( EVERTON) : Εκτός αποστολής στον αγώνα με την Cardiff.
ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ –ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ ( FULLHAM) : Εκτός αποστολής και οι δυο από το κρίσιμο παιχνίδι με τη Newcastle και τη νίκη – ανάσα με 1-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ( DORTMUND)  : Βασικός στην οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Gladbach με 1-2.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Κ. (SCHALKE) : Μεγάλη νίκη μέσα στην Augsburg με 1-2 και τον Παπαδόπουλο να μένει στον πάγκο.
ΣΤΑΦΥΛΙΔΗΣ (LEVERKUSEN) : Εκτός αποστολής στον αγώνα με τη Bayern.
ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ ( KAISERSLAUTERN) : Ήρθε από τον πάγκο ως αλλαγή στο 76’ αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να φθάσει στη νίκη , στο λευκό 0-0 με την πρωτοπόρο Koln.
ΜΑΛΕΖΑΣ-ΓΙΑΝΝΙΩΤΑΣ ( FORTUNA DUSSELDORF) : Εκτός αποστολής του αγώνα με τη St.Pauli.

ΙΣΠΑΝΙΑ

ΒΥΝΤΡΑ-ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ ( LEVANTE) : Βασικοί και οι δυο στη νέα ήττα αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Celta με 0-1. Ο Καράμπελας δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 78’.
ΚΑΡΝΕΖΗΣ (GRANADA) : Εντυπωσιακό παιχνίδι και ισοπαλία 3-3 με τη Getafe . Ο Καρνέζης έμεινε στον πάγκο.

ΙΤΑΛΙΑ

ΚΟΝΕ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ (BOLOGNA) : Ξεκίνησαν στην βασική ενδεκάδα αλλά ο Κονέ έγινε αλλαγή στο 15’ λόγω τραυματισμού. Ο Χριστοδουλόπουλος σκόραρε στο 86’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι αλλά η Bologna υπέστη οδυνηρή ήττα με 2-1 από το Livorno και βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.
ΤΑΧΤΣΙΔΗΣ (TORINO) : Βασικός μετά από πολύ καιρό , αγωνίστηκε για όλο το 90λεπτο στην ήττα 0-1 από τη Napoli.
ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ ( GENOA) : Παρέμεινε στον πάγκο στην ήττα 0-1 από τη Juventus.
ΜΟΡΑΣ (HELLAS VERONA) :  Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στον κρίσιμο αγώνα με την Inter που έληξε με ήττα της ομάδας του 0-2 που την απομάκρυνε από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.
ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ (ROMA) : Επιστροφή στο βασικό σχήμα και μάλιστα με γκολ για τον Βασίλη Τοροσίδη. Ο διεθνής μας αμυντικός πέτυχε το τρίτο γκολ της Roma, που αποδείχθηκε και το νικητήριο, στη νίκη με 3-2 επί της Udinese
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ( CAGLIARI) : Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 0-2 από τη Lazio.
ΓΚΕΝΤΣΟΓΛΟΥ (SPEZIA) : Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Pescara.

ΣΚΩΤΙΑ

ΣΑΜΑΡΑΣ ( CELTI C) : Νίκη 0-3 επί της Kilmarnok με τον Σαμαρά να μένει στον πάγκο των αναπληρωματικών.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ Θ.  (ZWOLLE) : Νίκη 2-0 επί της Go ahead Eagles. Ο νεαρός άσος δεν χρησιμοποιήθηκε.

ΒΕΛΓΙΟ

ΓΚΑΛΙΤΣΙΟΣ ( LOKEREN) : Βασικός και για όλο τον αγώνα στην εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Lierse.
ΜΑΡΙΝΟΣ (CHARLEROI) : Αγωνίστηκε βασικός και για 90 λεπτά στην ευρεία εκτός έδρας νίκη με 0-3 επί της Mechelen .

ΤΟΥΡΚΙΑ

ΓΚΕΚΑΣ (KONYASPOR) : Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού
ΤΖΙΩΛΗΣ ( KAYSERISPOR) : Βασικός στη νίκη 2-0 επί της Bursaspor .

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΑΝΟΣ ( CONCORDIA) : Βασικός και πάλι, στην εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Pandurii.