Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Γκολ και θέαμα στο φινάλε της Super League
Πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα είχαμε στην τελευταία αγωνιστική της Super League, καθώς βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε και οι ομάδες έπαιζαν πιο χαλαρά απ' ό,τι συνήθως, προς τέρψη τον φιλάθλων.

Στο Αγρίνιο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού, με τον Τσόρι στο 37' να παίρνει το “ριμπάουντ” από την κεφαλιά του Καρντόζο που σταμάτησε στο δοκάρι και να ανοίγει εύκολα το σκορ, και τον Ελιουνούσι στο 79' με σκαστό σουτ να διπλασιάζει τα τέρματα των (ήδη εστεμμένων) πρωταθλητών.

Στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων, διαλύοντας με 5-1 την Κέρκυρα. Σε ένα “τρελό” τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, ο Κάτσε άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 30', με τον Παμλίδη να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 31', προτού ο Κουλούρης στο 32' κάνει το 2-1! Από εκεί και πέρα οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν, σκοράροντας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Μπίσεσβαρ, στο 62' με τον Ουάρντα και στο 83' με τον Πρίγιοβιτς, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός προτίμησε να κρατήσει δυνάμεις εν όψει πλέι οφ και επικράτησε με το... μετριοπαθές 2-0 της Λάρισας, με τον Λέτο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με βολίδα πάνω στην κίνηση στο 39' και τον Μπεργκ από κοντά στο 49' να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Στο 1-1 έμεινε με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες η ΑΕΚ, με τον Πατίτο Ροντρίγκες να ισοφαρίζει στο 80' το γκολ του Λίλα με το οποίο είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι στο 38'.

Με το μυαλό στα... πλέι οφ, ο Πανιώνιος ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη με 1-3 από τον Λεβαδειακό, που αποχαιρέτισε με το κεφάλι ψηλά την κατηγορία. Αν και οι “κυανέρυθροι” προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ταπόκο στο 6ο λεπτό, ο Καραμπουέ ισοφάρισε σχεδόν αμέσως, στο 7', και ο Μεντί στο 25' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Βοιωτίας, που πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 87', με σκόρερ τον Γιακουμάκη.

Με τον καλύτερο τρόπο τελείωσε τη χρονιά ο Ατρόμητος, που συνέτριψε στο Περιστέρι με 4-1 τον Πλατανιά. Ο Κάργας στο 39' ισοφάρισε το γκολ του Νταούντα με το οποίο είχαν προηγηθεί οι Περιστεριώτες στο 12', όμως κάπου εκεί σταμάτησε η αντίσταση των Χανιωτών: ο Ντιγκινί στο 42' και στο 75' και ο Σαάντο με αυτογκόλ έφεραν το τελικό σκορ στο 4-1.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τον Ηρακλή, που έληξε ισόπαλο 2-2. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 26ο λεπτό με τον Ζιαμπάρη, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τον Κυριακόπουλο στο 37' και το πέναλτι του Γκοντό στο 53', πριν ο Δώνης στο 76' δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στον Γηραιό.

Παράσταση για έναν ρόλο στην Ξάνθη, όπου η τοπική ομάδα νίκησε με ευκολία την υποβιβασμένη Βέροια, με τον Γιουνές να σκοράρει δύο φορές (στο 20' και στο 75' με πέναλτι) και τον Σολτάνι (στο 45') άλλη μία στο τελικό 3-0.