Κυριακή 3 Αυγούστου 2014

Καλά στοιχεία έδειξε ο ΠΑΟΚ στο δυνατό φιλικό με τη Νάπολι στο Σαν Πάολο, ωστόσο οι χτυπητές του αμυντικές αδυναμίες δεν του επέτρεψαν να αποφύγει την ήττα με σκορ 2-0.

Οι Ναπολιτάνοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, όταν από το λάθος του Βίτορ ο Χάμσικ έβγαλε τον Καγιεχόν τετ α τετ με τον Γιακουμή, με τον Ισπανό να σκοράρει με πλασέ.

Οι Παρτενοπέι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Θεσσαλονικείς να δυσκολεύονται να κάνουν φάσεις, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, στο 70' με τον Κουλούρη να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση και στο 83' με τους Μάρτενς και Αθανασιάδη να μην μπορούν διαδοχικά να νικήσουν τον γκολκίπερ της Νάπολι.

Τελικά, η Νάπολι πέτυχε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ραντόσεβιτς, μετά από ασίστ του Τζεμαϊλί.

Για τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Γιακουμής, Βίτορ (52' Σκόνδρας), Κατσικάς (62' Ποζατζίδης), Ρατ (52' Σπυρόπουλος), Κίτσιου, Τζανδάρης (52' Σαββίδης), Μαντούρο (46' Κάτσε), Γκολάσα, Μάρτενς (52' Γκόλασα), Αθανασιάδης, Περέιρα (62' Κουλούρης)