Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014

Με μία απίστευτη ανατροπή προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ η Ολλανδία, κόντρα σε ένα σκληροτράχηλο Μεξικό, που ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 88', όμως οι Οράνιε έκαναν το colpo grosso, πετυχαίνοντας την ολική επαναφορά (2-1) πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα!

Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν στο 48' με τον Τζιοβάνι Ντος Σάντος, και κατόπιν οι Ολλανδοί πίεσαν για την ισοφάριση, όμως όλες τους οι προσπάθειες σταμάτησαν πάνω στον εκπληκτικό (για μία ακόμα φορά) γκολκίπερ Οτσόα, με την απόκρουσή του σε εξ επαφής σουτ του Ντε Φράι να αποτελεί ένα από τα highlights της διοργάνωσης μέχρι σήμερα.

Ωστόσο, ο Οτσόα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα απολύτως στο δυνατό σουτ του Σνάιντερ με το οποίο η Ολλανδία ισοφάρισε στο 88'. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, στις καθυστερήσεις ο Ρόμπεν, μετά από μαγική ατομική προσπάθεια, κέρδισε καθαρό πέναλτι από τον Μάρκες, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα, στέλνοντας τους Ολλανδούς στην επόμενη φάση.

Πλέον, οι Οράνιε περιμένουν την Κόστα Ρίκα ως αντίπαλό τους στους 8.