Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Φίλες και φίλοι καλημέρα.
Ελπίζω όσοι από εσάς επιλέξατε να ακολουθήσετε τις επισημάνσεις της στήλης της Παρασκευής να μείνατε ικανοποιημένοι από το θέαμα που πρόσφεραν απλόχερα οι ομάδες στα Ευρωπαϊκά γήπεδα. Συνολικά 26 τέρματα σημειώθηκαν στα 8 ματς που σας προτείναμε, με πολλές ανατροπές και εντυπωσιακά σκορ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που είχαμε επισημάνει :

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

M’GLANDBACH-DORTMUND  2-0 (0-0)  81’ Max Kruse, 86’ Raffael
LEVERKUSEN-BAYERN MUNCHEN  1-1 (1-1) 31’Sidney Sam-29’ Toni Kroos

Η Bayern εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Dortmund στο Glandbach και πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία  έστω και με την ισοπαλία που παράλληλα διατηρεί και τη Leverkusen σε τροχιά τίτλου μόλις ένα βαθμό πίσω. Πάντως αξίζει να σημειώσουμε ότι το αποτέλεσμα της Dortmund είναι λίγο μαγική εικόνα αφού οι περυσινοί φιναλίστ του Champions league είχαν 27 τελικές έναντι μόλις 6 των αντιπάλων τους που όμως χτύπησαν με 2 γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΑΓΓΛΙΑ

MANCHESTER CITY – EVERTON  3-1 (2-1)  17’ Negredo, 45’ Aguero, 69” Howard () OG)- 16” Lukaku
LIVERPOOL-CRYSTAL PALACE  3-1 (3-0)  13’ Suarez, 17’ Sturrdge, 38” Gerrard- 76” Gayle
FULHAM-STOKE  1-0  (0-0)  83’ Bent

Επιστροφή στις νίκες και τη μοναξιά της κορυφής για τη Liverpool που δεν δυσκολεύτηκε και καθάρισε το ματς από το πρώτο μέρος. Μεγάλη νίκη της City και μάλιστα με ανατροπή που τη διατηρεί κοντά στην κορυφή ενώ η Fulham με τον «τυπάρα» Γιώργο Καραγκούνη στην αρχική σύνθεση να αγωνίζεται για 60 λεπτά σημείωσε την πρώτη εντός έδρας νίκη αλλά παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

ΙΤΑΛΙΑ
Inter- Roma  0-3 (0-3) 18’ 40’ Totti, 44’ Alessandro

Το τρένο της Ρώμης με οδηγό τον αναγεννημένο Totti πέρασε αέρα και από το Μιλάνο , έκανε το 7 στα 7 με τον εντυπωσιακό απολογισμό τερμάτων 20-1. Την επόμενη αγωνιστική, που θα διεξαχθεί στις 19/10 λόγω της διακοπής των εθνικών πρωταθλημάτων, φιλοξενεί στην έδρα της την Napoli σε ένα ματς φωτιά.

ΙΣΠΑΝΙΑ

LEVANTE-REAL MADRID  2-3 ( 0-0)  56’ Baba,85’ El Zhar- 60’ Ramos, 89’ Morata, 94’ Ronaldo
BARCELONA-VALLADOLID  4-1 ( 1-1) 13’,63’ Alexis, 51’ Xavi,59’ Neymar- 9’ Guerra

Το χάρο με τα μάτια της είδε η Real που βρέθηκε πίσω στο σκορ 2 φορές , με τη δεύτερη να συμβαίνει στο 86’ από το γκολ του Παoκτζη El Zahr, αλλά τελικά να λυτρώνεται από το γκολ του Ronaldo στα χασομέρια . Η Barcelona απέδειξε ότι μπορεί και χωρίς τον Messi και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της. Πλέον κυνηγά να καταρρίψει το καλύτερο ξεκίνημα όλων των εποχών στην Primera που κατέχει η Real από την περίοδο 1968-69 με 9 στα 9. Μόνο που για να γίνει αυτό πρέπει να νικήσει αρχικά εκτός της Osasuna και τη 10η αγωνιστική στο Camp Nou τη Real

Δείτε γκολ από τις χθεσινές αναμετρήσεις.