Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2015

Μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό
Ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερη φορά σε λίγες ημέρες τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα. Οι Πράσινοι επικράτησαν σε ματς-θρίλερ στο ΟΑΚΑ με 73-69, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Ηταν ένα τρελό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε με 30-15 (8'), αλλά τον Παναθηναϊκό να παίζει επιθετική άμυνα στη συνέχεια και να μειώνει εντυπωσιακά τα ποσοστά των Ερυθρολεύκων.  Οι Πράσινοι «μάζεψαν» τη διαφορά στο ημίχρονο (41-43) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι έως το 34'. Ενα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού (11-2) δημιούργησε μία διαφορά δέκα πόντων τρία λεπτά πριν από το τέλος (67-57). Με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-61 και 71-67 με τρίποντο του Σπανούλη στα 38''. Με δύο βολές ο Παπαπέτρου μείωσε σε 71-69 (21''), αλλά αμέσως μετά ο Φελντέιν -πάλι με βολές- πέτυχε το 73-69 για να ακολουθήσει ένα ακόμα λάθος του Σπανούλη στην τελευταία επίθεση.

Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε όταν οι επιθέσεις του ήταν ορθολογικές. Άρχισε το ματς με 5/5 τρίποντα, ενώ ο Σπανούλης μοίρασε μεν 10 ασιστ, αλλά οι εννέα ήταν στο α' μέρος! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τέλειωσε το ματς με επτά πόντους έχοντας 3/11 σουτ και επτά λάθη! Παράλληλα τα σουτ των παικτών του Ολυμπιακού από την περιφέρεια έβρισκαν... σίδερο. Ενα ακόμα σημείο που κρίθηκε το ματς ήταν τα λάθη. Πολλά και από τις δύο ομάδες, αλλά η επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν η αιτία για τα περισσότερα ερυθρόλευκα λάθη που έγιναν στο β' μέρος.

Οι Πράσινοι πήραν σημαντική βοήθεια από περισσότερους παίκτες. Ραντούλιτσα και Γκιστ έκαναν τρομερή δουλειά κοντά στα καλάθια, ενώ σε κρίσιμα σημεία πέτυχαν καθοριστικά καλάθια οι Φελντέιν και Παύλοβιτς. Κι ακόμα ήταν ιδιαίτερα σημαντική η προσφορά του Κούζμιτς στην προσπάθεια να μαζευτεί η διαφορά έως το τέλος του ημιχρόμου.

Ο Παναθηναϊκός τέλειωσε το ματς με 22/43 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 11/16 βολές, 28-10 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο.

Ο Ολυμπιακός είχε 14/29 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/23 βολές, 26-7 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, δύο κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Φελντίν 12 (2), Γκιστ 7 (9 ριμπ.), Καλάθης 2 (5 ασ.), Κούζμιτς 8, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 11 (2), Ραντούλιτσα 11, Διαμαντίδης 5 (1), Παπαγιάννης, Λούντζης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (3), Σπανούλης 7 (1/6 τρ., 10 ασ.), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 8 (2), Γιανγκ 6, Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης, Αγραβάνης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 11, Αθηναίου.