Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου 2015

Το ντέρμπι ήταν... σούπα: Λευκή ισοπαλία στην Τούμπα
Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι κορυφής της Superleague ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό στην Τούμπα, με τους Πειραιώτες να παραμένουν το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, διατηρώντας απόσταση έξι βαθμών από τη δεύτερη θέση.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, και είχαν καλές ευκαιρίες στο 23' με το σουτ του Μήτρογλου που απέκρουσε δύσκολα ο Ιτάνζ με τα πόδια, και στο 29'με τον Μανιάτη να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 33' ο Ιτάνζ είπε “όχι” στο δυνατό σουτ του Κασάμι.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Ρομπέρτο πριν τη φάση του 54ου λεπτού, όταν το σουτ του Μακ ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Ισπανό γκολκίπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερες καλές φάσεις από το πρώτο, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος του αγώνα, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση, οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό και δύο πίσω από τον Παναθηναϊκό.